RESULTS

RoboCupSoccer Humanoid League
Team Name Award League Institution
CIT Brains (Kid) 1st Place RoboCupSoccer Humanoid League Chiba Institute of Technology
SEU-UniRobot 2nd Place RoboCupSoccer Humanoid League Southeast University
I-KID 3rd Place RoboCupSoccer Humanoid League Beijing Information Science and Technology University
I-KID 1st Place RoboCupSoccer Humanoid Technical Challenges Beijing Information Science and Technology University
RoboCupSoccer Standard Platform League
Team Name Award League Institution
TJArk 1st Place RoboCupSoccer Standard Platform League Tongji University
ZZU-Droid 2nd Place RoboCupSoccer Standard Platform League Zhengzhou University
Jiao Long 3rd Place RoboCupSoccer Standard Platform League Shanghai Jiao Tong University
RoboCup @ Home
Team Name Award League Institution
ZZU-SR 1st Place RoboCup@home(OPL) Zhengzhou University
Hibikino-Musashi@Home Education 2nd Place RoboCup@home(OPL) Tamukoh Laboratory in Kyushu Institute of Technology
Kamerider 3rd Place RoboCup@home(OPL) Nankai University
Hibikino-Musashi@Home Education 1st Place RoboCup@home(Open Change/OPL) Tamukoh Laboratory in Kyushu Institute of Technology
Kamerider 2nd Place RoboCup@home(Open Change/OPL) Nankai University
INNOKAI 3rd Place RoboCup@home(Open Change/OPL) Universiti Kuala Lumpur
Kamerider 1st Place RoboCup@home(SSPL) Nankai University
Strive 2nd Place RoboCup@home(SSPL) Shanghai University
Strive 1st Place RoboCup@home(Open Change/SSPL) Shanghai University
Kamerider 2nd Place RoboCup@home(Open Change/SSPL) Nankai University
RoboCupSoccer Middle Size League
Team Name Award League Institution
Water 1st Place RoboCupSoccer Middle Size League Beijing Information Science and Technology University
Automatic 2nd Place RoboCupSoccer Middle Size League Sanhe Vocational and Technical Education Center
MRL 3rd Place RoboCupSoccer Middle Size League Azad University of Qazvin
RCAP CoSpace Rescue
Team Name Award League Institution
RoboErectus@Rescue 1st Place RCAP CoSpace Rescue, University Singapore Polytechnic
DLJT3 2nd Place RCAP CoSpace Rescue, University DALIAN JIAOTONG UNIVERSITY
DLJT2 3rd Place RCAP CoSpace Rescue, University DALIAN JIAOTONG UNIVERSITY
Sokyu & Ninja 1st Place RCAP CoSpace Rescue, U19 Amagasaki Sosei Senior High School, et al
Formosa 2nd Place RCAP CoSpace Rescue, U19 Winners Robotics Club
LARES 3rd Place RCAP CoSpace Rescue, U19 United Anyang Robot Club
Astralis 1st Place RCAP CoSpace Rescue, FirstSteps U19 Lexueledong
dadalele2 1st Place RCAP CoSpace Rescue, FirstSteps U12 quanzhoudadalele
DLJT3 1st Place RCAP CoSpace Rescue SuperTeam, University  DALIAN JIAOTONG UNIVERSITY
/dev/null TUSUR University
Chuanqi 1st Place RCAP CoSpace Rescue SuperTeam, U19  Dalian Free Trade Zone No.1 High School
Sokyu & Ninja Amagasaki Sosei Senior High School, et al
Blueshells Phillips Academy
Fangzheng 1st Place RCAP CoSpace Rescue SuperTeam, U12  Student Robot Activity Center of Dalian Free Trade Zone
dadalele1 quanzhoudadalele
RCAP CoSpace Grand Prix
Team Name Award League Institution
KYLIN 1st Place RCAP CoSpace Grand Prix, U19 Xi’an DaDaLeLe Robot Activity Center
Jia Xinag 2nd Place RCAP CoSpace Grand Prix, U19 Luoyang dadalele robot activity center
STAR 3rd Place RCAP CoSpace Grand Prix, U19 Xi’an DaDaLeLe Robot Activity Center
NXQ01 1st Place RCAP CoSpace Grand Prix, U12 The South Campus of primary School attached to Xi’An JiaoTong University
DACHONG 2nd Place RCAP CoSpace Grand Prix, U12 Chongqing
The mouse 3rd Place RCAP CoSpace Grand Prix, U12 Luoyang dadalele robot activity center
Innovator 1st Place RCAP CoSpace Grand Prix, U12 Haeundae Robot Club
PoLang 1st Place RCAP CoSpace Grand Prix, FirstSteps U19 Penglai Bojia Robot
Glory 2nd Place RCAP CoSpace Grand Prix, FirstSteps U19 Liaohe Oilfield Experimental Middle School
Hover 3rd Place RCAP CoSpace Grand Prix, FirstSteps U19 Panjin
fy2 1st Place RCAP CoSpace Grand Prix, FirstSteps U12 FuYang DaDaLeLe Robot Activity Center
THHY005 2nd Place RCAP CoSpace Grand Prix, FirstSteps U12 Tsinghua Yi Robot of Harbin
Hero 3rd Place RCAP CoSpace Grand Prix, FirstSteps U12 Panjin
Jia Xinag 1st Place CoSpace Grand Prix SuperTeam, U19 Luoyang dadalele robot activity center
WOLF Xi’an DaDaLeLe Robot Activity Center
Creator 1st Place CoSpace Grand Prix SuperTeam, U12 Haeundae Robot Club
The mouse Luoyang dadalele robot activity center
Glory 1st Place CoSpace Grand Prix SuperTeam, FirstSteps U19 Liaohe Oilfield Experimental Middle School
YILIN Tianjin Rui Long Sheng Shi Technology Co. Ltd.
Aurora 1st Place CoSpace Grand Prix SuperTeam, FirstSteps U12 Jizhi Robot
THHY005 Tsinghua Yi Robot of Harbin